postac.png

 

zdz.png

indeks1.png

3w1.png

Om32061.png

 

  Hitec-logo.png


pbs.png

       


DRON klasy 500

 Tym razem to model z całkiem innej bajki . Postanowiłem uczcić moje okrągłe urodziny i złożyć  drona . Quadrocoptery to dla mnie zupełna nowość , Nigdy nie ukrywałem że nie przepadam za silnikami elektrycznymi a tu są cztery ,więc zdawałem sobie sprawę że nie będzie łatwo . Dla laika takiego jak ja każde słowo kolegów którzy mają w tej dziedzinie większe doświadczenie jest na wagę złota . Zacząłem od kupna ramy . To rama w kształcie X w której  silniki są rozstawione od siebie w odległości 50cm .

 

Dwa dni temu miałem okazje polatać dronem kolegi Filipa i tak naprawdę jeszcze bardziej się nakręciłem . Następny potrzebny element to kontroler lotu , W tym przypadku jest to Naza V2  zarządza ona obrotami silników i dba o stabilny lot .

 

Obdzwoniłem kilku kolegów z prośbą o pomoc w dobraniu silników i na szczęście udało się . To silniki firmy   E-MAX    MT2216-810KV pod śmigła 10x4,5 o ciągu 950g. każdy .Regulator obrotów także firmy  E-MAX BLHeli 30A OPTO - 2-4S specjalne do dronów i multicopterów .

 

Staram się by wszystkie połączenia były dobrze zabezpieczone przed drganiami . Wszystkie śrubki oczywiście skręcam na klej do gwintów loctite .

 

Biorę się za wlutowanie płytki zasilającej . Do niej należy wlutować przewody  plusowe i  minusowe  z czterech regulatorów obrotów i wyprowadzić przewody zasilające do baterii .Po skończonej pracy okazało się że płytka zasłania i trochę przeszkadza w zmontowaniu kontrolera lotu , który ma być przyklejony pod nią . Miała pomóc a przeszkadza ,więc ją wyciąłem i znalazłem sposób na bardziej przejrzysty sposób na połączenie przewodów.

Do stabilnych ujęć podczas lotu potrzebny jest Gimbal który otrzymuje kamerę w poziome i ma za zadanie wytłumić wszelkie drgania związane z lotem . Gimbal zaprojektowany jest by stabilizować kamerkę w trzech osiach .

 

Oczywiście nie obyło się bez przeszkód ,oprogramowania ,oprogramowania , oprogramowania ....Dramat . Wydaje się takie proste ,a jednak mam z tym problem . Na szczęście mogłem wykonać telefon do przyjaciela . Piotrek składa równolegle ze mną swojego Drona , i nie ukrywam że często korzystam z jego porad .

 

Kamerka idealnie pasuje do gimbala .

 

Oczywiście musiałem utrudnić sobie pracę wszystko kwestia gustu, ale mi osobiście nie podoba się  gimbal podwieszony pod Dronem . Najpierw stworzyłem platformę podwyższającą mocowanie gimbala w przedniej części ramy .

 

Następnie użyłem 12 milimetrowej rurki węglowej aby nieco wysunąć go do przodu . Wysunięcie było nezbędne do bezkolizyjnej pracy ruchomego ramienia gimbala.

 

I gotowe . Wyszło całkiem nieźle .

 

Oświetlenie w multicoperach jest niezbędne . Po odleceniu od siebie na kilkadziesiąt metrów ciężko określić w jakiej znajduje się pozycji . By uniknąć pomyłek wystarczy go odpowiednio oświetlić .

 

Dziś dotarła paczka z baterią potrzebną do napędu Drona,systemem OSD i bluetooth . Bateria dla próby to Lo-Pol FOXY 11,1V  5000MAH  40/80C

System bluetooth umożliwia wprowadzanie poprawek do parametrów lotu  zdalnie za pomocą specjalnej aplikacji z telefonu komórkowego , niestety tylko firmy iPhone  .

System OSD przekazuje pilotowi kilka podstawowych informacji potrzebnych do lotu , takich jak wysokość lotu , odległość drona od pilota , poziom wyczerpania baterii , informacja o wznoszeni się lub opadaniu , oraz sztuczny horyzont .

 

Wtyk baterii zamocowałem na sztywno , ułatwia rozłanczanie i przewody nie miotają się w pobliżu śmigieł .

 

Bateria umieszczona z tyłu ramy zrekompensowała ciężar gimbala i kamery wiszącej z przodu . I gotowy do oblotu .Nie do wiary, pierwszy dwuminutowy oblot z kolegą Piotrkiem wykonaliśmy w nocy w ogrodzie przy latarce , i wydaje się że dron jest za bardzo osowiały.Kilka zmian w mani ustawieniach i udało się wykrzesać z niego odrobinę lwiego pazura . Skorzystaliśmy z fajnej pogody i pojechaliśmy przetestować kilka ustawień w spokojniejsze miejsce . Lot bardzo przypomina pilotowanie śmigłowca , zwłaszcza w trybie manual . Piotrek złożył drona klasy 250 to prawdziwa formuła jeden . Klasa 250 ma mnóstwo zalet , jest dużo szybszy , dużo zwinniejszy i mniejszy dzięki czemu można nim wlecieć w różne ciekawe miejsca . Dron posiada dwie kamery , jedna służy do nagrywania ciekawych filmików ,z przelotów w ekstremalnych miejscach ,a druga przekazuje na bieżąco obraz do pilota ,dzięki czemu nie trzeba wcale obserwować drona .Obraz wraz z parametrami lotu jest wyświetlany w specjalnych goglach założonych na nosie pilota . 

 

 

Loty udane muszę jeszcze popracować nad ustawieniami gimbala . Po za tym jestem zadowolony ,czas lotu 10 do 11 minut to chyba niezły wynik jak na początek . Jeszcze pół roku wcześniej nawet nie chciałem spojrzeć w stronę dronów ,a dziś napaliłem się na 250 . Piotrek natomiast na 500 . Ciekawe co dalej ?

 

 Póki co czekam na zestaw do latania FPV, czyli kamerkę i gogle wyświetlające obraz z lotu. Dzięki czemu można odlatywać na znacznie większe odległości . 

 

Od ostatniego wpisu minęło ponad półtora miesiąca ,przez ten czas trochę się działo było dużo próbnych lotów i testów . Kolega Piotrek między czasie zdążył złożyć dwa koptery 250 i jedną 500 a ja dalej grzebię się z moim . Oczywiście zgapiam od niego co ciekawsze rozwiązania i oczywiście zmieniam ramę na taką na jakiej lata kto ...Piotr ,bo faktycznie jest szersza ,dzięki czemu można upchnąć całą elektronikę , dla bezpieczeństwa i dla estetyki .Ponadto przednie ramiona są rozstawione szerzej dzięki czemu śmigła nie powinny wchodzić w kadr kamery.

  

Po drobnej kraksie pokrzywiłem cztery silniki , nieszczęśliwie spadłem z trzech metrów na beton , z dwojga złego to nawet dobrze bo właśnie wyszły nowe silniki 2312 firmy DJI .

 

Przetestowałem mnóstwo śmigieł i tak naprawdę jedna wielka kicha . Dopiero po założeniu  oryginalnych śmigieł firmy DJI skończyły się problemy z drganiami i myszkowaniem. Genialne kupujecie przykręcacie i działają zapomnijcie o czasochłonnym wywarzaniu .

  

Dotarły wreszcie gogle Dominatory FatShark do latania FPV

   

Kupiłem także nowy gimbal , ma bardziej zwartą budowę .

 

Dziś dotarła kamerka do FPV

 

Testowaliśmy też z Piotrkiem pakiety Lipo , zaczęliśmy od 3S 5000 mAh  , 4S 5000 mAh i kończąc na 4S 8000 mAh   i doszliśmy do 22 minut loty , co można zrobić przez 22 minuty ?

 

I gotowe .

Filmik    Kliknij